Česká jistota
Zaměstnanci v ČR mají ze zákona nárok na minimálně 20 dní dovolené. Do tohoto nároku sice vstupuje několik faktorů (např. kolik máte odpracovaných dní nebo jaký druh úvazku máte), nicméně v jádru máte své čtyři týdny jisté. Zaměstnavatelé ale mohou svým pracovníkům dovolenou i přidat, a velká část firem na trhu již nabízí týden dovolené navíc.
Některé společnosti pak v zájmu zlepšení spokojenosti zaměstnanců dokonce zavedly i neomezenou dovolenou, kdy zaměstnanci nemusí s dovolenou hospodařit a její délka tak závisí čistě jen na domluvě s nadřízeným. Zde se sluší podotknout, že společnosti, které neomezené volno zavedly (např. Gen, Rohlík.cz nebo Seyfor) si tuto novinku zatím velmi pochvalují.
Delší dovolená či neomezená dovolená patří k zaměstnaneckým benefitům, které podporují work-life balance. Více o zaměstnaneckých benefitech se dočtete ZDE.
Tip: S plánováním a agendou okolo dovolené vám efektivně pomůže Vema s aplikací Plán a schvalování dovolené. Zjistěte více. |
Jak je na tom zbytek Evropy?
Ve srovnání se zeměmi eurozóny pak Česká republika patří na poli dovolených k lepšímu průměru. Čtyři týdny volna jsou napříč Evropou zcela běžné, v některých zemích jsou ale zákony k zaměstnancům přeci jen o něco štědřejší:
- Francie nabízí 30 dní dovolené s tím, že za každý odpracovaný měsíc má zaměstnanec nárok na 2,5 dne placeného volna. Všichni pracovníci pak mají povinnost vzít si „hlavní dovolenou“ o délce dvou týdnů.
- Šest týdnů dovolené naleznete i v Andoře – malém knížectví mezi Španělskem a Francií. Zde na 30 dní volna zaměstnanci dosáhnou po odpracování jednoho roku. Stejně jako ve Francii, tak i zde pak musí být nejméně dva týdny dovolené čerpány po sobě,
- Spojené království (tedy včetně Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska) zaručuje zaměstnancům 28 dní dovolené, tedy 5,6 týdnu ročně. Zaměstnavatelé nicméně mají možnost svým lidem volno prodloužit o státní svátky.
- Ve Švédsku činí zákonný nárok 25 dní dovolené, kdy v letních měsících mohou zaměstnanci pobírat až 4 po sobě jdoucí týdny. Švédská legislativa zde navíc jde ještě o krok dále, kdy pracovníci na dovolené pobírají více peněz než v pracovní době.
- Evropský rekord drží San Marino, kde mohou zaměstnanci po započtení státních svátků pobírat až 46 dní volna.
- A konečně sousedi v Rakousku mají minimálně 25 dní dovolené s tím, že po odpracování 25 let získávají zaměstnanci o týden zákonné dovolené navíc.
Dovolená ve světě
Napříč zeměkoulí se pracovní zákony přirozeně velmi liší, i přesto lze ale minimálně 30 dnů dovolené nalézt v řadě států. Štědří jsou zaměstnavatelé například v Bahrajnu, Guinee, Monaku, Ománu nebo Peru. Absolutní rekord v délce dovolené (pokud do ní započítáme i státní svátky) pak drží Írán s max. 53 dny volna.
Vedle toho ale existují i státy, kde žádný nárok na dovolenou neexistuje. Zřejmě největší takovou zemí jsou Spojené státy americké. Neznamená to, že by Američané dovolené neznali – jen se musí smířit s tím, že udělení či neudělení volna závisí čistě na zaměstnavateli. Délka dovolené se tak výrazně liší firmu od firmy – někteří zaměstnavatelé nabízejí štědré volno s úmyslem nalákat kvalifikovanou pracovní sílu, jiné zase dovolenou nenabízí vůbec. V průměru pak Američané pobírají pouhých 11 dní dovolené ročně, a po 15 odpracovaných letech se průměr zvedá na 20 let.
Pokud vás téma dovolené zajímá přečtěte si také články: