Co je formulář A1?
Pro vaši pracovní cestu do zahraničí v rámci zemí EU nebo státu, s nímž má ČR smlouvu o sociálním zabezpečení, potřebujete získat formulář A1, který potvrzuje vaši příslušnost k sociálnímu zabezpečení v ČR. Po obdržení tohoto dokumentu od české OSSZ budete platit pojistné v ČR a zdravotní pojištění bude poskytováno příslušnou českou zdravotní pojišťovnou.
Formulář A1 je stanoven zákonem (v souladu s § 104 odst. 3 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění). Žádost o posouzení příslušnosti k právním předpisům a o vystavení potvrzení A1 se podává na příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ).
! Potvrzení A1 platí pouze po dobu 24 měsíců a lze ho po této době opakovaně obnovit.
Kdy se využívá formulář A1?
Zaměstnanec, který žádá o formulář A1, může pověřit svého zaměstnavatele přijímat sdělení od OSSZ/PSSZ/MSSZ/ČSSZ ohledně této žádosti.
Pokud pracujete v zahraničí jako fyzická osoba, zaměstnanec, existují dvě základní situace:
a) Vyslání zaměstnance
Vyslání zaměstnance se týká situací, kdy zaměstnanec normálně pracuje v České republice, kde má jeho zaměstnavatel také sídlo, ale je dočasně vyslán z České republiky do jiného členského státu EU.
Příklady vyslání zaměstnance mohou být:
- dočasné přidělení k zaměstnavateli se sídlem v jiném členském státě,
- pracovní cesta do zahraničí,
- vyslání pro účely výkonu práce,
- účast na zahraničním školení nebo konferenci apod.
b) Souběžný výkon činnosti
Souběžný výkon činnosti nastává v situacích, kdy zaměstnanec pracuje pro svého zaměstnavatele ve dvou nebo více členských státech EU. To může zahrnovat opakovanou práci v zahraničí nebo práci v krátkodobých obdobích v různých zemích.
Pokud fyzická osoba s trvalým nebo hlášeným pobytem v České republice pracuje v několika členských státech EU, má povinnost tuto skutečnost nahlásit příslušné OSSZ do 30 dnů od zahájení takové práce.
Povinné dokumenty, které jsou nutné k žádosti o formulář A1
Pro získání formuláře A1 můžete navštívit webové stránky České správy sociálního zabezpečení, nebo se obrátit na příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení, která vám pomůže s jeho vyplněním.
Pokud jste migrující osobou, tedy zaměstnancem, který pracuje v České republice a zároveň v jiném členském státě EU, musíte ke své žádosti přiložit:
- Ověřenou kopii pracovní smlouvy
- Potvrzení o příslušnosti k právním předpisům vystavené zahraniční institucí (pokud je k dispozici)
- Smluvní dokumenty o činnosti v ČR i v zahraničí
- Čestné prohlášení zahraničního zaměstnavatele (pokud je potřeba).
Pokud je zaměstnanec zároveň OSVČ, musí k žádosti o potvrzení přiložit kopii svého oprávnění k výkonu samostatné výdělečné činnosti, pokud jako takové není ověřitelné v registrech, které jsou dostupné pro OSSZ/PSSZ/MSSZ.
V případě podání žádosti elektronicky pomocí souboru XML, musí být každá žádost odeslána samostatně spolu s příslušnými přílohami.
Možné pokuty
Pokud zaměstnanec nesplní povinnost oznámit svou pracovní činnost v zahraničí, poruší vnitrostátní předpisy a může mu být uložena sankce ve formě napomenutí nebo pokuty až do výše 20 000 Kč.
V jiných členských státech EU jsou však sankce podstatně vyšší, například ve Francii může být uložena pokuta až 3 269 euro, v Rakousku se pohybuje od 1 000 do 10 000 euro a v Belgii od 300 do 36 000 euro, v závislosti na tom, zda se jedná o osobu samostatně výdělečně činnou, pracovníka vyslaného firmou nebo podnik pro dočasnou práci.