Ve škole v Litomyšli ocenili sestavy Ekosu. Používáme už skoro všechny, říká hlavní účetní

Vyučit se zahradníkem či opravářem strojů na Pardubicku? Jasnou volbou pro skoro 800 studentů je Střední škola zahradnická a technická Litomyšl.

Ve škole zřizované Pardubickým krajem pracuje kolem 80 zaměstnanců. Ještě před několika lety se jednalo o dvě samostatné školy. “Do března 2011 jsem pracovala jako účetní v technické škole. Pak jsme se sloučili se zahradnickou,” vysvětluje hlavní účetní Dana Staňková.

Výchozí situace

Ekonomický software Ekos používá už od roku 2005. “Stali jsme se plátci DPH a starý systém přestal vyhovovat. Nebylo snadné najít nový, který by splňoval všechny naše nové povinnosti,” říká školní účetní Staňková.

Nový systém hlavní účetní vybírala více než čtvrt roku. Radila se také se svou kamarádkou z nedaleké školy, která Ekos používala a Daně Staňkové ho ukázala. “Ve škole jsme používali i Vema Mzdy, takže mi přišlo nejlepší systémy sjednotit a zpřehlednit,” říká hlavní účetní.

Ekos si nakonec ve střední škole vybrali z několika důvodů:

  • možnost vést agendu pro DPH
  • sestavy vhodné pro každé školní pracoviště,
  • zjednodušení práce díky propojení Vema Mezd a Ekosu
  • schopnost Vemy vyřešit specifické požadavky školy.

Snazší DPH díky možnosti elektronického podání

Ve škole nejprve začali s několika moduly, například s Fakturací a Účetnictvím. “Postupně jsme přidávali další moduly. Sestavy v nich mám nastavené přesně podle našich potřeb - například podle pracoviště školy a dotací, které dostáváme. Sestavy se mi líbí, protože jsou velice variabilní,” vysvětluje Dana Staňková a dodává, že jí Ekos velmi usnadnil také řešení DPH a kontrolního hlášení - především s elektronickým podáním na finančním úřadě.

Vema se musela připravit i na specifické požadavky střední školy. “Po každém účetním pohybu tiskneme takzvané košilky. Vema je pro nás speciálně upravila, takže obsahují třeba i odvolání na zákon a na vyhlášku,” říká hlavní účetní.

Ekos od Vemy si oblíbila také hospodářka, která začala elektronicky evidovat školní majetek. Ve škole tak upustili od ručně psaných knih s inventářem. Elektronický systém je mnohem pohodlnější například při inventurách - hospodářka si jednoduše vytiskne inventář učebny či laboratoře nebo sestavu podle osobního čísla zaměstnance a může se pustit do kontroly.

S využitím systému pomáhá konzultantka

Ekos zvládají ve střední škole v Litomyšli s přehledem. “Zpočátku jsem se docela bála. Byl to úplně nový systém, na který jsme si museli zvyknout. Velmi nám pomohla naše konzultantka paní Michálková. Jezdí za námi a kdykoliv jí mohu zavolat,” pochvaluje si účetní Staňková.

Díky Ekosu je škola připravená na PAP

V Litomyšli jsou momentálně s Ekosem a sestavami spokojení. Přesto se změnám nevyhnou. “Od ledna 2017 začínáme zpracovávat Pomocný analytický přehled neboli PAP. Je to pro nás velká přítěž a ani jsem zatím neměla čas se novinkou pořádně zabývat. Už jsme se ale bavily s paní Michálkovou, jak to řešit v Ekosu,” říká Dana Staňková.

Ve škole také spoléhají na to, že jim s Vemou neuniknou žádné nové zákonné povinnosti. “O důležitých věcech mi chodí upozornění ve Zprávách Vema. Někdy se díky tomu poprvé dočtu o novém nařízení,” pochvaluje si školní účetní.


zpět