MENU Zavřít

Jak jednoduše na rozvahu, výsledovku a přílohu?

  • 11. 10. 2017
Čtvrtletní závěrka je pro nejedu školní účetní postrach. Přečtěte si, jak si ulehčit přípravu výkazů. Díky našim tipům budete dělat už jen to nejnutnější.

Období závěrek patří k nejobávanějším okamžikům školních účetních. Zeptali jsme se proto konzultantky Leony Michálkové, jak na čtvrtletní závěrku v Ekosu. “Je to jednoduché. Na 3 kliknutí máte zpracované výkazy - stačí jen mít v pořádku Deník,” vysvětlila konzultantka Ekosu. Přečtěte si našich 5+1 tipů, jak na to.

Účty a řádky musí sedět

Na čtvrtletní závěrku se nejprve připravte. Všechny analytické účty musíte mít už od začátku nastavené tak, aby vstupovaly do správných řádků.
Protože si každá škola tvoří analytické účty sama, nejsou v Ekosu přednastavené. Školní účetní proto musí určit, do kterého řádku mají účty vstupovat.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získávejte informace o HR novinkách včas.

Doklady zaúčtované v Deníku jsou základ

Aby Ekos zvládl závěrku automaticky, je potřeba správně zaúčtovávat všechny doklady v Deníku. Tedy:

  • pokladní doklady,
  • faktury,
  • bankovní výpisy
  • a vnitřní účetní doklady.

Každému dokladu Ekos přidělí hlavičku s číslem a vy do řádku vyplníte účty má dáti/dal.
A o všechno ostatní už se Ekos postará automaticky.

Jedním kliknutím naplňte výkazy

K vyplnění rozvahy, výsledovky a přílohy vám stačí funkce Podklady pro statistiky/Od začátku roku. Spustíte ji v okamžiku, kdy potřebujete zpracovat výkazy. To je váš jediný úkol - všechny 3 výkazy čtvrtletní závěrky se totiž za chvíli samy naplní.

Odešlete výkazy

Vyplněné výkazy už stačí jen odeslat. Výsledky závěrky si z Ekosu do počítače stáhnete ve formátu .xml a zřizovateli školy je pošlete rovnou z programu.

Zkontrolujte si závěrku

Nezapomeňte si závěrku projít a ujistit se, že ve výkazech nejsou žádné viditelné chyby. Sestavy z Ekosu si jednoduše vytisknete a prohlédnete.

Co když vám zřizovatel školy závěrku vrátí

Může se stát, že v Deníku budete mít chybku, kterou pouhým okem při kontrole neodhalíte. Všimne si jí ale robot, kterým váš zřizovatel nechává kontrolovat výkazy. Vrátí vám je pak k opravení.
Pokud se vám nepodaří chybu odhalit, zavolejte do Centra služeb o radu. Konzultantovi pak stačí nahlédnout do vašeho Ekosu přes Vema V4 Cloud. Anebo se domluvíte na jiném řešení, které vám vyhovuje.

Podobné
články

Systém Vema vám přináší Seyfor