MENU Zavřít

Klient V5 bude k mání po prázdninách

  • 18. 6. 2019
Práci s novým Klientem V5, který společnost Vema vyvíjí již tři roky, si budou moct první zákazníci vyzkoušet letos v září. Nyní je zahájeno závěrečné testování produktu.

Do budoucna bude možné používat jeho předchůdce V4, případně V4 a V5 současně (na dvou monitorech). Nové funkce však budou zaváděny pouze do nové verze Klienta.

Strom nahradilo Centrum

Vzhledově vychází Klient V5 z programů kancelářského balíku Microsoft Office a také způsob ovládání respektuje uživatelské zvyklosti při používání Windows. Jeho srdcem je Centrum, které slouží k otvírání souborů s daty a spouštění sestav a různých aplikačních funkcí. Nahrazuje tak původní stromovou nabídku, kterou uživatelé znají z předchozí verze. Přednostmi Centra je snadné vyhledávání, kdy stačí napsat jen několik znaků z hledaného názvu, a také větší variabilitu přizpůsobení obsahu. Uživatelé jistě přivítají nový panel s historií, který automaticky nabízí několik naposledy spuštěných odkazů.

Centrum je standardně umístěno v takzvaném backstage, což je koncept převzatý z Microsoft Office. Lze se do něj rychle přepnout, anebo si ho zobrazit v samostatném okně – což je výhodné pro uživatele, kteří mají dva monitory (na druhém si zobrazí okno Klienta V5). V případě jednoho monitoru je ideální připnout si Centrum na některý z okrajů Klienta, kde může být trvale, anebo pouze jako výsuvný panel.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získávejte informace o HR novinkách včas.

Co umí nový Klient

V některých případech používá Klient V5 jiné klávesové zkratky. Zkratky byly měněny, pokud neodpovídaly dnešním standardům aplikací. Kde kolize se standardy nenastala, tam byla zkratka ponechána v původní podobě, například klávesa Tab, která dosud přepínala mezi tabulkou a formulářem, avšak v nové verzi má stejný význam jako ve většině programů nejen v operačním systému Windows, totiž přechod na následující položku. Seznam klávesových zkratek je k dispozici v dokumentaci Klienta V5, kam lze rychle přejít stiskem tlačítka Klávesové zkratky v pásu karet.

Výchozím režimem v novém Klientovi je tabulko-formulářový režim, kdy se na levé straně zobrazuje tabulka s nejdůležitějšími sloupci, jež slouží k procházení jednotlivých záznamů. Další změna se dotkla formulářů, jejichž vzhled byl vylepšený a upravený tak, aby ladil s Centrem. Design zůstává responzivní. Obsah formuláře se roluje odshora dolů, nikoliv zprava doleva, a uspořádá se vždy tak, aby co nejlépe využil daný prostor. Ve formulářovém i tabulkovém režimu vystřídaly akronymy plné názvy a také místo kódů zobrazuje Klient V5 primárně hodnoty z číselníků (např. v položce Pohlaví je místo kódu 0 zobrazena hodnota „muž“).

Klient V5 dovoluje zvýraznit zvolené hodnoty na základě stanovených podmínek, stejně jako to umí MS Excel. Na rozdíl od předchozí verze lze však zabarvit nejen celé řádky, ale jednotlivé položky. Kromě barvy je možné nastavit také „datový pruh“, který vyjadřuje velikost numerické hodnoty.Interní textový editor v Klientovi V5 podporuje formát RTF, čili má uživatel na výběr různé druhy písma, vkládá dle potřeby obrázky apod. Formátovací možnosti jsou srovnatelné s editory typu MS Word. Takto vytvořené texty lze otevřít i v původním Klientovi, ale jen jako text bez formátování a obrázků.

Nový integrovaný nástroj pro tvorbu sestav dovoluje vytvářet zcela nový typ. Jeho součástí jsou tvůrce dotazů, který pomůže vybrat vhodná data do sestavy, a grafický návrhář pro optimální rozmístění jednotlivých prvků sestavy na stránku. Nové sestavy lze tisknout, nebo dále exportovat do jiných formátů.

Vždycky je co vylepšovat

Produkt bude výhledově obohacený o další funkčnosti, například o spolupráci s Excelentem, podporu záložek v sestavách, podporu agregací a grafů. A samozřejmě proběhne další optimalizace pro zvýšení rychlosti. Uživatelé se tedy mohou těšit na průběžné budoucí zdokonalování Klienta V5 tak, aby co nejlépe odpovídal jejich potřebám.

Podobné
články

Systém Vema vám přináší Seyfor