MENU Zavřít

Seminář k novinkám Mzdy - březen 2017

  • 22. 3. 2017
Daňové zvýhodnění po novele zákona o daních z příjmů a jak na pracovní úrazy. Mzdové účetní v Brně probraly časté problémy a novinky k nové verzi Vema Mezd.

Mzdové účetní měly o seminář Mezd v Brně tak velký zájem, že zaplnily skoro celý sál.
Mzdové účetní měly o seminář Mezd v Brně tak velký zájem, že zaplnily skoro celý sál.

Jarní série seminářů Mezd odstartovala 22. března v brněnském Kongresovém centru na výstavišti a doprovázelo ji aprílové počasí. V předsálí se už před devátou hodinou dopolední začaly scházet mzdové účetní, které si v hloučcích povídaly o svých nejnovějších zážitcích nejen z účetnictví.

„Dnes mě nejvíc zajímá pracovní úraz a správné zaúčtování. U nás ve firmě to není žádný velký problém, ale třeba jednou za rok se nějaký úraz stane. Protože se s tím moc nesetkávám, zajímá mě, jak to co nejrychleji vyřídit,” řekla účetní Lea Novotná.

Krátce po deváté odstartovala první část semináře. Analytička HR Lenka Tůmová v ní vysvětlila, jak na evidenční listy k důchodovému pojištění. „V zákonech je hodně složitostí. Proto jsem si svou prezentaci připravila podle toho, na co se mě účetní nejčastěji ptají a co v praxi skutečně potřebují vědět. Evidenční listy zvládne vytvořit každá šikovná účetní. Pomůže jí s tím software Vema Mzdy, který vytvoří list automaticky,” okomentovala svou prezentaci Lenka Tůmová.

Prezentující při své přednášce vysvětlila také spoustu praktických příkladů. Mzdové účetní dostaly všechny informace přehledně popsané v manuálu k nové verzi Mezd. O evidenčních listech se dozvěděly hned několik zajímavých informací:

  • Evidenční listy účetní vytváří za celý rok. Ve Vema Mzdách se vždy zobrazují aktuální podklady pro ELDP ve formuláři F102. Aby mohla účetní zkontrolovat odeslané a neodeslané evidenční listy za předchozí kalendářní rok, musí rozšířit interval zobrazených vět.
  • Mzdové účetní mohou ve Vema Mzdách ručně vytvořit i opravný evidenční list důchodového pojištění.
  • Od 1. 7. 2016 není vojenské cvičení zaměstnance vyloučenou dobou u hlavního zaměstnavatele, a tak nevstupuje do evidence omluvných důvodů. Tato legislativní novinka je zahrnutá i v nové verzi Mezd 32.01 a pokud jste vygenerovali evidenční list tohoto zaměstnance na přelomu roku 2016/2017, je potřeba list ověřit  a případně znovu odeslat.

Jednou z problematických situací, které popsala Lenka Tůmová, je například nástup zaměstnankyně na mateřskou dovolenou. Mzdová účetní musí zadat datum narození dítěte, aby software správně vyhodnotil vyloučené doby důchodového pojištění. Vyřazený měsíc většinou následuje po měsíci, ve kterém se dítě narodilo.

Po informačně nabitém bloku o evidenčních listech a přílohách k žádosti o dávku si daly mzdové účetní i přednášející analytičky pauzu. Na chodbě už na ně čekala káva, čaj a dva stoly plné chlebíčků
Po informačně nabitém bloku o evidenčních listech a přílohách k žádosti o dávku si daly
mzdové účetní i přednášející analytičky pauzu. Na chodbě už na ně čekala káva, čaj a dva stoly plné chlebíčků.

Novela zákona o daních z příjmů těsně před schválením. Rodiče v roce 2017 získají vyšší daňové zvýhodnění na děti

Co je jednou z nejdůležitějších věcí, které byste si měli zapamatovat z novely k zákonu o daních z příjmů? Podle analytičky Renáty Kolkové je to zvýšení daňového zvýhodnění na děti. Na první dítě částka zůstává stejná jako loni, na druhé a třetí dítě se zvyšuje za rok 2016 i za rok 2017:

  daňová sleva za rok 2016 daňová sleva za rok 2017

1. dítě

13 404 Kč

13 404 Kč

2. dítě

17 004 Kč

19 404 Kč

3. a další dítě

20 604 Kč

24 204 Kč


Renáta Kolková také upozornila, že právě daňové zvýhodnění na děti bývá častou chybou v mzdovém účetnictví. Závažným problémem je, pokud si oba rodiče uplatní slevu na stejné dítě. Mzdové účetní proto musí vždy dbát na to, aby jim zaměstnanci předložili všechna potvrzení a dokumenty, které ukládá zákon o daních z příjmů. Jen s nimi totiž mohou zaměstnanci přiznat daňové zvýhodnění.

Renáta Kolková mluvila i o fondu kulturních a sociálních potřeb. Organizace si podle ní do svých Vema Mezd snadno zadají, zda do fondu přispívají nebo ne.
Renáta Kolková mluvila i o fondu kulturních a sociálních potřeb.
Organizace si podle ní do svých Vema Mezd snadno zadají, zda do fondu přispívají nebo ne.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získávejte informace o HR novinkách včas.

Vyzkoušejte nové výplatní lístky. Obsahují aktuální kolonky

Důležité informace o srážkách ze mzdy a výplatních lístcích si na závěr semináře připravila analytička HR Dagmar Vetrová. Upozornila na novelu občanského zákoníku, která s účinností od 28. února 2017 upravuje možný rozsah srážek ze mzdy na základě dohod. Vysvětlila také, jak zadat srážku daňového bonusu na základě přikázání jiné peněžité pohledávky.

Mzdové účetní mají od verze Mezd 32.01 k dispozici také dvě nové barevné makety pro výplatní lístky.

  1. Maketa V: výplatní lístek se překládá téměř v půlce a nahoře zůstává viditelná hlavička.
  2. Maketa Z: lístek se překládá na třetiny podobně jako dopis do podlouhlé obálky. Na první třetině je viditelná pouze identifikační hlavička.

Od červnové verze Mezd zruší Vema makety výplatních lístků, které využívají zastaralé formuláře. „Makety jsme nahradili aktuálnějšími a k nim vytvořili i nové formuláře,” vysvětlila Dagmar Vetrová.

Anketa: co vás nejvíc zajímá v programu semináře k nové verzi Mzdy?

O přestávce jsme se zeptali mzdových účetních, jaké jsou jejich dojmy z březnového semináře. Přečtěte si, co je zaujalo.

Hana Štorková
Z dnešního semináře budu pro svou práci potřebovat všechny informace. Z přednášky o evidenčních listech je pro mě nejdůležitější, jak je správně opravovat. Nestává se mi to totiž moc často, takže když už na to přijde, musím volat konzultantům a stojí to peníze. Teď už vím, jak na to. Už se mi například stalo, že jsem špatně zadala ukončení ošetřovného.

Jiřina Kouřilová
Zaujala mě hlavně oprava evidenčního listu. To budu určitě potřebovat. U nás totiž kódy zadává personální a já je od nich přebírám. Když přišla kontrola, zjistila, že jsou kódy špatně. Opravovali jsme chyby ručně a bylo to dost náročné. Takže doufám, že mi propříště vědomosti získané na semináři ušetří čas.

Jaroslava Sommerová
Seminář je určitě přínosný. Problémy s evidenčními listy nemám, standardní postupy a odesílání zvládám v pohodě. Z dnešního programu mě zajímá hlavně přednáška o daních.

Semináře pořádáme čtyřikrát ročně po celé České republice. Sledujte svůj Zákaznický web, kde včas zveřejníme termíny příští série seminářů.

Podobné
články

Systém Vema vám přináší Seyfor