MENU Zavřít

Výplatní lístek, výplatní páska neboli výplatnice je písemný doklad, který zaměstnavatel vydává zaměstnanci při vyúčtování mzdy. Obsahuje údaje o jednotlivých složkách mzdy či platu a uvádí případné srážky nebo odvody.

Tento doklad zaměstnavatel vydává všem zaměstnancům s hlavním pracovním poměrem i těm, kteří pro něj pracují na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) či na dohodu o provedení práce (DPP).

Výplatní termín a splatnost mzdy se řídí zákoníkem práce a příslušnými pracovními předpisy. Obecně platí, že zaměstnavatel musí vyplácet mzdu zaměstnancům pravidelně, a to nejpozději do 15. dne následujícího měsíce, za který je mzda vypočítána. 

Záleží na zaměstnavateli, zda výplatnici doručí zaměstnanci osobně nebo elektronicky, vždy ale při tom chrání jeho osobní údaje a dohlíží, aby výplatní pásku neviděl nikdo jiný než daný zaměstnanec.

Kromě výše výplaty a osobních údajů o zaměstnanci bývá na výplatní pásce také:

  • čerpání dovolené a počet dnů, na které má zaměstnanec ještě nárok,
  • počet odpracovaných hodin v daném měsíci,
  • prémie a osobní ohodnocení
  • nebo třeba srážky ze mzdy, typicky za stravenky či za benefity (užívání služebního auta pro soukromé účely apod.).

Přečtěte si, jaké další náležitosti musí výplatní páska obsahovat v podrobném článku: Co je výplatní páska.

Prohlédněte si oblíbenou službu Mobilní výplatní lístek od Vemy, se kterou zašlete zaměstnancům výplatnice prostřednictvím aplikace do jejich chytrého telefonu nebo formou šifrovaného PDF souboru do e-mailové schránky.

Nepropásněte příležitost
dozvědět se, co se u nás děje.