Práce z domova je vítaným zaměstnaneckým benefitem poskytujícím vašim lidem velkou míru flexibility a osobní svobody. Někteří zaměstnavatelé pak jdou ještě o krok dále a nabízí home office i ze zahraničí. Než se ale do tohoto benefitu pustíte také, zvažte předtím všechna pro a proti.
Už dávno neplatí, že práce probíhá pouze v kanceláři. Zejména pandemická omezení přinesla velký boom práce z domova, a pro stále více firem se tento benefit stává samozřejmou součástí pracovního procesu. Díky internetu a cloudovým úložištím lze efektivně pracovat takřka odkudkoliv na světě, ať už sedíte ve vlaku, ležíte na pláži v Karibiku nebo máte za okny zasněžené Alpy. Home office ale zároveň skrývá i určitá úskalí, a u zahraničního home office to platí dvojnásob.
Home office není samozřejmost
To, že vaše firma práci z domova nabízí, ještě neznamená, že jde o vaše nezpochybnitelné právo. Pokud totiž pracovní smlouva neřekne jinak, podléhá práce z domova schválení zaměstnavatele nebo nadřízeného. To platí zejména u práce z ciziny, kde na sebe společnost přebírá zvýšená rizika a tím pádem je nutné využít i složitější schvalovací postup.
Obecně se například doporučuje, aby o home office mimo ČR rozhodovali manažeři ve spolupráci s finančním a právním oddělením. Důvod je nasnadě – s prací v zahraničí se pojí nutnost vypořádat se s potřebnou legislativou ohledně práce samotné i s ní souvisejících daňových povinností. Zde se sluší podotknout, že zahraniční HO se týká i „přespolních“ kolegů, kteří do ČR dojíždějí a sem tam si prodlouží pobyt ve vlasti – nejvíce se v tomto ohledu jedná o Slováky, u nichž hranice z kulturních a historických důvodů prakticky nevnímáme.
Má to vůbec smysl?
Rovněž je také dobré před nabídnutím možnosti práce ze zahraničního domova důkladně zvážit, zda má takový benefit pro danou společnost smysl. Řízení práce na dálku totiž vyžaduje dobře vyladěné interní procesy, které vyváží kontrolu práce a efektivity se zachováním výhod práce na dálku. V tomto ohledu neuškodí mít kvalitní docházkový systém schopný kromě prezenční docházky sledovat i docházku zaměstnanců na dálku. Zde vám pomůže například aplikace Docházkový systém pro HR a personální řešení Vema, která zahrnuje mimo jiné i webovou aplikaci pro zadávání a kontrolu docházky.
Závisí ale i na konkrétním oboru a charakteru práce. Zahraniční práce z domova je vhodná zejména pro firmy z oboru IT či podnikových služeb, a mnoho společností tento benefit obratně využívá pro nábor nových talentů. V jiných oborech pak závisí na tom, zda je nutná fyzická přítomnost zaměstnance na pracovišti. Například copywriter nebo grafik mohou pohodlně pracovat i z domova či ze zahraničí.
Pár rad do začátku
Pokud ale vaše firma působí ve vhodném oboru a má dostatečně zvládnuté interní procesy, může se do zavádění HO v zahraničí směle pustit. Do začátku vám nabídneme pár doporučení:
- Začněte zlehka a povolujte zaměstnancům 1-2 týdny práce ze zahraničí. Vyzkoušíte si tak, zda tato forma práce vyhovuje vám i dotyčným pracovníkům.
- Trvejte na tom, aby měl zájemce o zahraniční HO platné zdravotní pojištění. V případě úrazu totiž za zaměstnance nese odpovědnost firma. Rovněž také myslete na to, že neschopenku může vypsat pouze lékař v ČR, a u zahraničních zaměstnanců je tak nutné nemoci řešit formou neplaceného volna nebo dovolené.
- Dejte si pozor na výběr států, ve kterých HO umožníte. Určitě se vyhněte rizikovým destinacím, jako jsou např. státy na sankčních seznamech EU, válečné zóny nebo země sužované živelními katastrofami.
- Myslete na časový posun a počítejte s ním při plánování dostupnosti daného zaměstnance. Ten přitom začíná blíže, než by se mohlo zdát – například ve Velké Británii činí posun jednu hodinu nazpět.
- Dohlédněte na to, aby si zaměstnanec zajistil adekvátní podmínky k práci a odstranil rizikové situace. Stále je třeba myslet na to, že práce ze zahraničí je stále práce, nikoliv zážitková dovolená.
- Zabezpečené internetové připojení je základ. Práce ze zahraničí by měla probíhat pouze skrze bezpečné spojení využívající VPN; podstatně tak snížíte riziko útoku zahraničních hackerů.
Pokud si vše výše uvedené vezmete k srdci a nepodceníte přípravu, může se ze zahraničního HO stát nejen vítaný benefit pro zaměstnance, ale také cenná výhoda v boji o nové talenty. Jen máloco totiž podpoří reputaci firmy jako nabídka svobody a flexibility, kdy mohou vaši lidé snadno skloubit práci i osobní život.