MENU Zavřít

Pátý týden dovolené je výhoda nejenom pro zaměstnance

  • Mgr. Jan Kozák
  • 8. 8. 2023

Dovolená je pro většinu z nás příležitostí k odpočinku, regeneraci a načerpání nových sil. A zatímco čtyři týdny dovolené jsou v některých zemích normou, mnohé firmy a organizace začínají zavádět pátý týden dovolené jako součást svých benefitů. Proč je tento krok výhodný nejenom pro zaměstnance, ale i pro samotné zaměstnavatele?

Volno jako častý benefit

Výzkum JobsIndex společnosti LMC ukazuje, že v České republice nabízí týden dovolené navíc téměř 50 % firem a jedná se o třetí nejžádanější benefit. Více žádané už jsou jenom příspěvky na penzijní pojištění (52 %) a stravenky či příspěvky na stravování (61 %). Plná pětina pracovníků pak k dispozici dokonce i 2 nebo více týdnů dovolené navíc.

Odpověď na otázku, proč firmy k bonusové dovolené sahají, je tedy ve světle výše uvedeného nasnadě – jde o jedno z největších lákadel na nové zaměstnance a zároveň vynikající způsob, jak odměnit své stávající pracovníky za jejich pracovní nasazení. Společnosti totiž už dávno zjistily, že spokojený zaměstnanec odvádí ty nejlepší výkony a zůstává věrný jednomu zaměstnavateli. V dlouhodobém pohledu se tak dlouhá dovolená výrazně vyplatí i zaměstnavatelům.

Přihlaste se k odběru newsletteru a získávejte informace o HR novinkách včas.

Dovolená lepší než tisíc doktorů

O významu dovolené pro mentální i fyzické zdraví zaměstnanců přitom nemůže být pochyb – o to více v době, kdy se stále častěji mluví o tzv. syndromu vyhoření. Přepracovanost vede k vyčerpání zaměstnanců, kteří si následně kvůli podlomenému fyzickému či duševnímu zdraví častěji vybírají sick days či rovnou podají výpověď. Vysoká fluktuace zaměstnanců pak má pro společnosti neblahé finanční důsledky a rovněž také podrývá její reputaci na trhu práce.

Tento problém přitom není nijak vzácný – lze se setkat s informací, že téměř 40 % zaměstnanců si v ČR nezvládne vybrat roční dovolenou a následně si ji převádějí do dalšího roku. Někteří zaměstnavatelé na převod dovolené dokonce spoléhají a jsou s udělováním volna velmi skoupí. Takové firmy by ale měly myslet na to, že podle zákona si musí každý zaměstnanec za rok vybrat minimálně 2 po sobě jdoucí týdny dovolené.

Tip:  S plánováním a agendou okolo dovolené vám efektivně pomůže Vema s aplikací Plán a schvalování dovolené. Zjistěte více. 

Souhrn benefitů plynoucích z dovolené

1. Zvýšená produktivita a kreativita

Zaměstnanci, kteří jsou dobře odpočati a regenerováni, jsou často mnohem produktivnější. Dlouhodobé vyčerpání a stres mohou vést k poklesu výkonnosti a zhoršené kvalitě práce. Pátý týden dovolené poskytuje více času k relaxaci, což může pomoci zaměstnancům vrátit se do práce s novým nadšením a energií.

2. Lepší pohoda zaměstnanců

Zdravý work-life balance je klíčovým prvkem k zajištění spokojenosti zaměstnanců. Poskytnutím delší dovolené zaměstnavatelé ukazují, že si váží pohody a zdraví svých zaměstnanců. To může vést k vyšší loajalitě, menší fluktuaci a lepšímu morálku týmu.

3. Atraktivnější pracovní místo

Firmy nabízející pátý týden dovolené se mohou stát atraktivnějšími pro potenciální kandidáty. V konkurenci o talenty může tento benefit znamenat rozdíl mezi získáním top kandidáta a jeho ztrátou pro konkurenci.

4. Snížení nemocnosti

Odpočinutí zaměstnanci jsou méně náchylní k nemocem a vyhoření. Tím, že firma nabídne více času k regeneraci, může to snížit počet nemocenských a náklady spojené s absencí zaměstnanců.

5. Posílení týmového ducha

Když zaměstnanci vidí, že firma jim nabízí více volného času a pečuje o jejich pohodu, může to posílit pocit sounáležitosti a týmového ducha. Více dovolené také umožňuje zaměstnancům trávit více času s rodinou a přáteli, což může mít pozitivní dopad na jejich spokojenost v práci. 

Dovolená s Vemou

Z výše uvedeného tak jasně vyplývá, že dostatek dovolené rovná se spokojenější a stálejší zaměstnanci, což se pozitivně odrazí na ekonomických výsledcích firem, a především na kvalitě firemní kultury. V neposlední řadě se pak může dlouhá (či dokonce neomezená dovolená) stát velkým lákadlem na potenciální nové zaměstnance a prostředkem, jak do svých řad „natáhnout“ skutečné talenty.


Pokud vás téma dovolené zajímá přečtěte si také články: 

Podobné
články

Systém Vema vám přináší Seyfor